2020 Yarış Programı      Günün At Yarışı Bültenleri      At Yarışı Koşu Sonuçları      TJK Tv İzle      Faydalı Linkler


SAİT AKSON KOŞUSU

Sait Akson Koşusu'nu UNFORGETTABLE kazandı

Merhum Sait Akson adına düzenlenen koşu (Açık G3-E) 5 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu.

Üç yaşlı safkan erkek İngiliz taylarına mahsus koşuya 10 tay katıldı. Çim pistteki 2200 metrelik koşuyu Gülnur Gülerce'nin UNFORGETTABLE (Bin Ajwaad - My Special Angel / Zamindar) isimli safkanı jokey Selim Kaya ile 2.13.56’lık derece yaparak kazanmayı  başardı.

Koşuda ANATOLY ikinci, ELEK DAĞ üçüncü, RIO DE JANEIRO da dördüncü olurken, farklar   2 Boy – Uzak – 1/2 Boy  şeklinde oldu.

Koşu sonrasında kazanan atın sahibi Gülnur Gülerce'ye şiltini Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Uğur Alp Atan verdi. Şeref tribününde düzenlenen kupa törenine Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Nusret Balkaroğlu ve Hakan Yücetürk ile konuklar katıldılar.

SAİT AKSON (1913-1970)

1913 yılında İstanbul’da doğan Sait Akson, 1928 yılında ilk centilmen koşusuna katılmıştır. Türkiye Jokey Kulübü’nün kurucu üyelerinden olan Akson, uluslararası alanda atçılık ve yetiştiricilik konusundaki yazıları ve bilgisiyle ün sahibi olmuştur.

Babası Akif Akson’un yanında yarış ve yetiştiriciliği en ince detaylarına kadar öğrenen Akson, yarışçılık ve yetiştiriciliğimizin bugünkü düzeye gelmesinde büyük rol oynamış, engin bilgisi ve nezaketi ile atçılık camiasının sevilen ismiydi.

Türkiye Jokey Kulübü’nün kurulmasında ve statüsünün hazırlanmasında da büyük hizmetler veren ve 4 Ocak 1970 tarihinde vefat eden Akson’u anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle andık.

<< Geri Dön